Részletes érettségi vizsgakövetelmények - középszint - Programozás tanítása

Tartalomhoz ugrás
Részletes érettségi vizsgakövetelmények középszinten
Kompetenciák

Szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség

A szakmai fogalmak helyes használata : Legyen képes alkalmazni a szakmai fogalmakat megfelelő helyen és módon. Ismerje a fogalmak jelentésváltozatait.
A szakmai fogalmak, az ismeretanyag bemutatása, értelmezése : Legyen képes a szóbeli előadásában logikusan felépített módon, következetesen használni a szakmai kifejezéseket.
Kommunikáció szakmai nyelven : Legyen képes a szakmai kifejezések helyes használatával egy adott témát önállóan kifejteni. Legyen képes a szóban és írásban feltett kérdéseket megérteni és azokra pontos, lényegre törő választ adni.
Szakmai szöveg értelmezése : A gyakorlati és szóbeli feladatokban megjelenő szakmai kifejezéseket, mozaikszavakat tudja értelmezni.

Precizitás

Legyen képes a megadott elvárásokat követve egyszerűbb asztali alkalmazásokat, stílusokat alkalmazó weboldalakat készíteni. Legyen képes megadott útmutatások alapján egy adatbázis létrehozására és kezelésére.

Önállóság

Legyen képes egy egyszerűbb probléma megoldására algoritmust készíteni és a problémát megoldó programot elkészíteni. Legyen képes a megfogalmazott igényeknek megfelelő weblapot létrehozni és dinamikus elemekkel kiegészíteni. Legyen képes meglévő adatforrás felhasználásával adattáblát létrehozni, és az igényeknek megfelelő lekérdezéseket készíteni.

Logikus gondolkodás

Ki tudja választani egy adott probléma megoldásához legmegfelelőbb adatszerkezeteket, egyszerű és összetett utasításokat és azokat optimális módon tudja alkalmazni a program készítés során. Tudja hatékonyan alkalmazni a HTML oldalak szerkezetét adó tageket, osztályokat és stíluselemeket. Legyen képes egy egyszerűbb adatbázist felépíteni és abban műveleteket végezni.
Programozás, weboldalak kódolása, adatbázis-kezelés

2.x.1.1. HTML leíró nyelv

Elmélet: Tudja értelmezni a meglévő weboldalak szerkezetét, tartalmi és formázási elemeit. Ismerje a HTML5 oldalakat leíró nyelv fontosabb strukturális és formai elemeit (tageket), valamint az elemekhez tartozó fontosabb attribútumokat (megjegyzés, !DOCTYPE, html, head, meta, link, title, script, body, p, h1-h6, b, i, u, strong, style, br, hr, table, tr, th, td, ol, ul, li, span, div, a, img).
Gyakorlat: Tudja alkalmazni a HTML5 oldalakat leíró nyelv fontosabb strukturális és formai elemeit (tageket), valamint az elemekhez tartozó fontosabb attribútumokat (megjegyzés, !DOCTYPE, html, head, meta, link, title, script, body, p, h1-h6, b, i, u, strong, style, br, hr, table, tr, th, td, ol, ul, li, span, div, a, img) meglévő weboldalak módosítására vagy új weblapok létrehozására.

2.x.1.2. Stílusok, stíluslapok

Elmélet: Ismerje a stílusok és stíluslapok (CSS) szerepét, a CSS3 leírók szintaxisát. CSS3 szelektorok: elem, id, class és csoport. CSS3 jellemzők: color, opacity, background*, border*, margin*, padding*, overflow, display, float, z-index, rel, *width, *height, top, bottom, left, right, position, line-height, text-align, vertical-align, text-justify, text-transform, font, font-family,font-size, font-style, text-decoration, list-style*, cursor. (a *-gal jelölt elemek több jellemzőt jeleznek, pl. margin-left, margin-right)
Gyakorlat: Legyen képes stílusok vagy stíluslapok alkalmazására meglévő weboldalak vagy újonnan létrehozott weboldalak formázásához. Legyen képes alkalmazni a legfontosabb CSS3 jellemzőket color, opacity, background*, border*, margin*, padding*, overflow, display, float, z-index, rel, *width, *height, top, bottom, left, right, position, line-height, text-align, vertical-align, text-justify, text-transform, font, font-family, font-size, font-style, text-decoration, list-style*, cursor). (a *-gal jelölt elemek több jellemzőt jeleznek, pl. margin-left, margin-right).

2.x.1.3. Reszponzív weboldalak

Elmélet: Ismerje a reszponzív weboldalak kialakításának alapelveit.
Gyakorlat: Legyen képes Bootstrap keretrendszer segítségével létrehozott egyszerűbb szerkezetű, reszponzív weboldalak módosítására, a reszponzív viselkedés megtartásával.

2.x.2.1. JavaScript alapok

Elmélet: Ismerje a JavaScript nyelv alapvető szintaktikai elemeit és a dinamikus weboldal kialakítás alapjait. Ismerje az értékadást, az aritmetikai és logikai műveleteket, a kifejezések kiértékelésének módját.
Gyakorlat: Legyen képes weboldalak dinamikus viselkedéséhez készen kapott JavaScript kódot beilleszteni vagy csatolni. Legyen képes alkalmazni az értékadást, az aritmetikai és logikai műveleteket meglévő JavaScript kód kismértékű módosításához.

2.x.2.2. JavaScript objektumok és események

Elmélet: Tudja értelmezni meglévő dinamikus weboldalak esetén a JavaScript kódban az események (onClick, onLoad, onBlur,onFocus) kezelésére, valamint az egyes elemek módosítására szolgáló programrészleteket.
Gyakorlat: Legyen képes dinamikus weboldalak készen kapott JavaScript kódjában az események (onClick, onLoad, onBlur, onFocus) kezelésére
szolgáló eljárások kismértékű módosítására.
Programozás, weboldalak kódolása, adatbázis-kezelés

2.x.3.1. A Java vagy C# nyelv alapjai

Elmélet: Ismerje a Java vagy C# fejlesztési környezet (IDE) funkcióit és szolgáltatásait. Ismerje a programkészítés lépéseit (feladat kitűzése, specifikáció, algoritmuskészítés, kódolás, tesztelés, dokumentálás).
Ismerje a Java vagy C# környezetben használható
      • elemi adattípusokat (egész, valós, logikai, karakter), azok jellemzőit;
      • a típuskonverziós lehetőségeket;
      • a változókat és kifejezéseket;
      • vezérlési szerkezeteket (szekvencia, szelekció, iteráció);
      • összetett adattípusokat (karakterlánc, tömb, struktúra, lista, halmaz);
      • értékadási, aritmetikai és logikai műveleteket;
      • a kifejezések kiértékelésének szabályait;
Tudja, hogyan kell szöveges fájlban található adatokat beolvasni, tárolni és feldolgozni.
Gyakorlat: Legyen képes a Java vagy C# fejlesztési környezet (IDE) hatékony használatára. Legyen képes egyszerűbb Java vagy C# programok létrehozásában célszerűen alkalmazni
      • az elemi adattípusokat (egész, valós, logikai, karakter), azok jellemzőit;
      • a típuskonverziós lehetőségeket;
      • a változókat és kifejezéseket;
      • a vezérlési szerkezeteket (szekvencia, szelekció, iteráció);
      • a fontosabb összetett adattípusokat (karakterlánc, tömb, struktúra, lista);
      • értékadási, aritmetikai és logikai műveleteket;
      • a kifejezések kiértékelésének szabályait;
Legyen képes szöveges fájlban található adatokat beolvasni, tárolni és feldolgozni. Tudja alkalmazni a kivételkezelést. Tudjon mondatszerű leírással megadott algoritmust kódolni Java vagy C# nyelven.

2.x.3.2. Programozási típusfeladatok

Elmélet: Tudja, hogy milyen szerepet tölt be egy függvény. Ismerje a függvény definiálásának és meghívásának módját Java vagy C# környezetben. Tudja a paraméterek fajtáit, a paraméterátadás módszereit és a paraméterátadás folyamatát. Ismerje a programozási típusfeladatok (összegzés, megszámlálás, eldöntés, szélsőérték keresés, kiválasztás, kiválogatás, lineáris keresés) algoritmusát.
Gyakorlat: Legyen képes átlátható és hatékony kód létrehozására függvények definiálásával és hívásával Java vagy C# környezetben.
Tudja célszerűen alkalmazni a paraméterek fajtáit, a paraméterátadás módszereit és a paraméterátadás folyamatát. Tudja alkalmazni a programozási típusfeladatokat vagy azok célját megvalósító beépített metódusokat (összegzés, megszámlálás,
eldöntés, szélsőérték keresés, kiválasztás, kiválogatás, lineáris keresés).

2.x.3.3. Objektum orientált programozás (OOP) Java vagy C# környezetben

Elmélet: Ismerje az objektum fogalmát a hétköznapi életben és az OOP környezetben, legyen képes leírni a két „világ” kapcsolatát. Ismerje az osztályok fogalmát és szerepét. Tudja, miként lehet a meglévő osztályokat használni. Ismerje a fontosabb tagtípusokat (mezők, konstansok, jellemzők, metódusok, események, konstruktor). Ismerje az osztályok példányosításának módját.
Gyakorlat: Legyen képes a Java vagy C# programozási nyelv beépített osztályainak vagy más által készített osztályok felhasználására. Legyen képes osztályokat példányosítani.

2.x.3.4. Grafikus felületű asztali alkalmazások készítése Java vagy C# nyelven

Elmélet: Ismerje a grafikus felhasználói felület tervezésének alapvető szempontjait és a grafikus felületet megvalósító technológiákat Java vagy C# környezetben. Ismerje a felhasználói felület készítését támogató osztályokat és gyűjteményeket Java vagy C# környezetben. Ismerje az ablakok és dialógusablakok használatának módját. Ismerje a legfontosabb vezérlőket (címke, beviteli mező, lista, legördülő lista, parancsgomb, opciógomb, kapcsolókeret) és azok jellemzőit, metódusait és eseményeit. Tudja, miként lehet vezérlőket létrehozni tervezési időben. Tudja, hogyan lehet billentyűzettel és mutató eszközzel vezérelt felhasználói felületet létrehozni. Ismerje az esemény, az eseménykezelő fogalmát, valamint ezek kapcsolatát.
Gyakorlat: Legyen képes egyszerűbb asztali alkalmazások felhasználói felületének tervezésére. Tudja alkalmazni a statikus grafikus felület készítését támogató osztályokat és gyűjteményeket Java vagy C# környezetben. Legyen képes az ablakok és dialógusablakok megfelelő használatára. Legyen képes vezérlőket (címke, beviteli mező, lista, legördülő lista, parancsgomb, opciógomb, kapcsolókeret) létrehozni tervezési időben. Legyen képes billentyűzettel és mutató eszközzel működő, eseményvezérelt felhasználói felület létrehozására.
Programozás, eboldalak kódolása, adatbázis-kezelés

2.x.4.1. Relációs adatbázisok, az SQL használata

Elmélet: Ismerje a relációs adatbázisokkal kapcsolatos alapvető fogalmakat (elsődleges kulcsok, idegenkulcsok, indexek, mezők, rekordok, adatintegritás, adatbázis séma) Ismerje a fontosabb mezőtípusokat és tulajdonságaikat. Tudja az adatmanipulációs (DML) SQL utasítások (SELECT,INSERT, UPDATE, DELETE) szerepét és szintaxisát MySQL környezetben. Tudja az adatdefiníciós (DDL) SQL utasítások (CREATE, ALTER, DROP) szerepét és szintaxisát MySQL környezetben. Ismerje az SQL utasítások elemeit (záradékok, módosítók) és szintaxisát MySQL környezetben.
Gyakorlat: Legyen képes MySQL relációs adatbázisokban táblák létrehozására a megfelelő mezőtípusok kiválasztásával, valamint az adatok importálására meglévő adatforrásból. Legyen képes táblák közötti adatintegritást biztosító kapcsolatok kiépítésére. Tudja alkalmazni az adatmanipulációs SQL utasításokat (SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE). Tudja alkalmazni az adatdefiníciós SQL utasításokat (CREATE, ALTER, DROP) Legyen képes megfelelően használni az SQL utasítások elemeit (záradékok, módosítók).
Vissza a tartalomhoz